OpenLab Uygulamalı Laboratuvar Atölyesi Gerçekleşti.

1 Mayıs 2017
OpenLab Uygulamalı Laboratuvar Atölyesi Gerçekleşti.

Türkiye’de biyoloji alanında yapılan  ilk canlı laboratuvar atölyesi: OpenLab

OpenLab Uygulamalı Laboratuvar Atölyesi ile Türkiye’de ilk defa fuar ortamında moleküler biyoloji alanında canlı laboratuvar uygulaması hayata geçirildi. Uygulama pratiklerinin kullanıcılar tarafından gözlemlenmesini ve deneyimlenmesini hedefleyen OpenLab Canlı Laboratuvar uygulaması; CBA Bilim ve Teknoloji Buluşması’nın en önemli etkinliklerinden biri olmaya aday.

Bilimsel koordinasyonu Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden ve Moleküler Biyoloji Derneği adına Prof. Dr. Nesrin Özören ve teknik koordinasyonu ERES Biotechnology firmasından Elçin Ekşi tarafından yapılan etkinlikte; DNA Saflaştırma istasyonu, mikroskopla gözlem, Antibiyotik Direnç Deneyi istasyonu PCR ile Sütte Bakteri Tespiti analizleri gerçekleşirildi. Çok büyük bir katılım   oldu,  misafirler deneyleri yapma ve gözlemleme fırsatı buldular.

LabForum ile moleküler biyoloji ve genetik alanında  ilgi çekici bilgiler ve son gelişmeler paylaşıldı.

OpenLab ile eş zamanlı  düzenlenen  LabForum kapsamında ziyaretçilere moleküler biyoloji ve genetik alanında ilgi çekici bilgiler ve gelişmeler aktarıldı. Bilimsel program kapsamında   ‘‘DNA, RNA ve Proteinlerin Dünyasına yolculuk ,      ‘Model Organizmalar ve Hastalık Modellerinin Faydaları” ”Sağlıklı Bireylerde Genetik Risk Analizi’’, ‘‘Canlılardaki Hatalarda Evrimin İzleri” ‘‘GDO’lu mu Saklasak, GDO’suz mu?’’, ‘‘Biyoenformatik Uygulamalarla Kalıtsal Hastalık Tanısı”     ‘‘Osmanlı’dan günümüze aşılar”               ve ‘Antik DNA’nın Fısıltıları” gibi önemli konu başlıkları ele alındı.

OpenLab Uygulamalı Laboratuvar Atölyesi Hakkında

Organizasyon: Akdeniz Tanıtım , Prosigma Tanıtım, GelecekHane

Bilimsel Koordinasyon: Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Moleküler Biyoloji Derneği

Teknik Koordinasyon: ERES Biotechnology