Ödül Alan Üyelerimiz

3 Kasım 2016

TÜBA- GEBİP Ödülleri 2017

Ayşe Koca Çaydaşı

Yrd. Doç. Dr. Ayşe Koca Çaydaşı

Şerif Şentürk

Yrd. Doç. Dr. Şerif Şentürk

Kasım Diril

Gülistan Meşe Özçivici

YavuzOktay

Yrd. Doç. Dr. Yavuz Oktay

Ceyda Açılan Ayhan

Doç. Dr. Ceyda Açılan Ayhan

TÜSEB 2017 Aziz Sancar Ödülleri

Deniz Atasoy ve Özgür ŞahinDeniz Atasoy, Özgür Şahin

Dernek üyelerimizden Deniz Atasoy (Medipol Üniversitesi), Özgür Şahin (Bilkent Üniversitesi) ve Serdar Durdagi (Bahçeşehir Üniversitesi) ilk kez verilen TÜSEB Aziz Sancar Bilim Teşvik Ödülünü kazandılar. Kendilerini cani gönülden tebrik ediyorum!

Serdar DurdağıSerdar Durdağı

L’OREAL-UNESCO ”BİLİM KADINLARI İÇİN” 2017thumbnail_Yrd_-Doc_-Dr_-Ayse-Koca-Caydasi-2-400x220

L’Oreal ve UNESCO’nun yaşam bilimleri alanInda bu yıl 15. sinisini düzenlediği ‘Uluslararası Bilim Kadınları Ödülü’nü almaya hak kazanan 6 bilim kadınından biri Gebze Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayşe Koca Çaydaşı oldu. Genç bilim kadınlarına bilimsel çalışmalarında kullanmak üzere burs verilen programa Çaydaşı hücre bölünmesinin kontrolü üzerine yapmayı amaçladığı çalışmalarla katıldı. GTÜ’lü bilim insanı Çaydaşı L’Oreal Unesco Bilim Kadınları için Programı’na önerdiği projede hücre bölünmesinin son aşamalarını kontrol eden yeni bir mekanizmayı aydınlatmayı hedefliyor. Hücre bölünmesinin son basamakları, bölünmeden önce son kontrollerinin, son düzeltmelerin yapılabileceği nihai aşama. Bu sürecin anlaşılması kanser gibi hücre bölünmesi bozukluklarının moleküler temellerinin anlaşılması için de gerekli. Çaydaşı’nın yaptığı araştırma, kansere neden olan etkenlerin moleküler mekanizmalarının anlaşılmasına yardımcı olacak ve kanserle mücadelede potansiyel hedef mekanizmalar ortaya çıkaracak. Edindiği başarı ile ilgili açıklama yapan Çaydaşı, “Bağımsız kariyerine çok yeni başlamış bir bilim insanı olarak, vaktimin büyük bölümünü araştırmalarımı gerçekleştirebilmek için fon arayışı içinde geçiriyorum. L’Oréal Türkiye Genç Bilim Kadınlarına Destek Bursu kariyerim açısından çok ciddi bir açılım sağlayacak. Bu ödül sayesinde araştırmalarıma başlayabileceğim. Bu ödülü almaya layık görüldüğüm için çok mutluyum. Başta L’Oréal Unesco Bilim Kadınları için programı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

kaynak: www.marmarahayat41.com

ebru erbay sabri ülker ödülü

Türkiye’nin beslenme ve sağlıklı yaşam alanında faaliyet gösteren öncü kuruluşlarından Sabri Ülker Vakfı’nın akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını desteklemek, teşvik etmek ve araştırmaların toplum yararına sunulmasına destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Sabri Ülker Bilim Ödülü” Yarışması’nın sonucu açıklandı. Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, “Sağlık için Bioaktif Lipitler” adlı çalışmasıyla Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görüldü.

Toplumun gıda, beslenme ve sağlıklı yaşam alanında güncel, güvenilir ve bilimsel bilgiye ulaşması için çalışmalar yürüten Sabri Ülker Vakfı, 4 Mayıs 2017 tarihinde İstanbul’da düzenlenen 4. Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Zirvesi’ne ev sahipliği yaptı. Zirvede, vakfın 2014’ten bu yana akademi, endüstri ve araştırma enstitülerindeki bilim insanlarını desteklemek, teşvik etmek ve araştırmaların toplum yararına sunulmasına destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Sabri Ülker Bilim Ödülü Yarışması’nın bu yılki sonucu da açıklandı.

Teması “Beslenme, Metabolizma ve Toplum Sağlığı” olarak belirlenen Sabri Ülker Bilim Ödülü’nün sahibi “Sağlık için Bioaktif Lipitler” adlı projesiyle Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay oldu. Erbay ödülünü, Sabri Ülker Vakfı Onursal Başkanı Oltan Sungurlu, Sabri Ülker Vakfı Bilim Kurulu Üyesi Dr. Zeki Ziya Sözen ve Harvard Üniversitesi Uluslar arası ilişkilerden Sorumlu Rektör Yardımcısı Mark Elliott’tan aldı.

Erbay, palmitoleik asidin vücuda zararlı olmadığını ispatladı

4. Sabri Ülker Bilim Ödülü’ne layık görülen Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, çalışmasında zararlı olduğu sanılan vücuttaki palmitoleik asit üretiminin bilinmesinin aksine koruyucu bir etkisi olduğunu ortaya koydu. Erbay, çok yüksek kalorili gıdalarla beslediği fareler üzerinde yaptığı araştırmada; doymamış bir yağ olan palmitoleik asitin hücre yapışına zarar veren doymuş yağları uzaklaştırdığını, ölüme yol açabilen damar sertliğini durdurduğunu da gösterdi. Erbay’ın“Sağlık için Bioaktif Lipitler” adlı araştırması alanının saygın bilim dergilerinden Science Translational Medicine dergisinde de yer aldı.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Yrd. Doç. Dr. Ebru Erbay, doktorasını Urbana – Champaign, Illinois Üniversitesi hücre ve yapısal biyoloji alanında yaptı. Doktora sonrası eğitimini Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Fakültesi’nde Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ile eğitimini tamamlayan Erbay, Avrupa Araştırma Konseyi (ERC) Yaşam Bilimleri’nde “Starting Grant’i Türkiye’den alan ilk araştırmacı oldu. Erbay, ayrıca Münih’te Ludwig Maximilian Üniversitesi’nde Kardiyovasküler Önleme Enstitüsü’nde misafir profesör olarak görev yaptı. Erbay, Türk Bilim Akademisi Genç Araştırmacı Programı’na üyelik, Amerikan Kalp Derneği doktora öncesi bursu gibi birçok ödülün de sahibi.

Kaynak: www.on5yirmi5.com