KSD Programı Başvurusu Kabul Edilenler

23 Mart 2017

2017 yılı Kısa Süreli Değişim Programına gelen başvurulardan kabul edilenler aşağıda listelenmiştir.

1.Rana Fuçucuoğlu, İstanbul Teknik Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü,

Tez Danışmanı: Doç. Dr. Ayça Sayı Yazgan

Ziyaret Edilecek Lab: Prof. Dr. Mehmet Uğur, Ankara Üni, Tıp Fakültesi, Biyofizik Anabilim Dalı

Toplam Süre: 1 Hafta

Rana FUÇUCUOĞLU

Doç. Dr. Ayça SAYI  Prof. Dr. Mehmet Uğur

Moleküler Biyoloji Derneği’nin Kısa Süreli Değişim Programı’ndan aldığımm destek sayesinde projemiz için büyük önem taşıyan bir deneyin uygulamasını öğrenmek üzere bir hafta süre ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyofizik Anabilim Dalı’nda bulundum. Bu uygulamayı öğrenebileceğim tek laboratuvar Ankara’daydı ve İstanbul’da yaşadığım için konaklama benim açımdan önemli bir problemdi. Desteğiniz sayesinde, gittiğim laboratuvara çok yakın bir yerde, ulaşım ve konaklama sorunu yaşamadan eğitimime odaklanabildim. Ayrıca farklı bir laboratuvarın işleyişini ve çalışmalarını gözlemleme fırsatım oldu. Bu eğitim sırasında öğrendiklerim projeyi yönlendirmemizi ve araştırmamıza farklı bir açıdan bakmamızı sağladı. Verdiği desteklerle laboratuvarlar ve disiplinler arası bilgi paylaşımını mümkün kılarak bilime katkıda bulunan Moleküler Biyoloji Derneği’ne çok teşekkür ediyorum.

 Rana FuçucuoğluRana Fuçucuoğlu   Doç. Dr. Ayça Sayı Yazgan  Ayça Sayı Prof. Dr. Mehmet Uğur Mehmet Uğur

2.Didem Yöyen Ermiş, Hacettepe Üniversitesi Kanser Enstitüsü/Temel Onkoloji Anabilim Dalı

Tez Danışmanı: Doç. Dr. Güneş Esendağlı

Ziyaret Edilecek Lab: Dr. Tolga Sütlü, Sabancı Üniversitesi, Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi

Toplam Süre: 1 ay

Dr. Tolga SÜTLÜ

tolga sütlü   sutlu lab photo

Didem Yöyen ERMİŞ ve Dr. Tolga SÜTLÜ

Sürdürmekte olduğum çalışmam ile literatürde yeni ve önemli bir immün mekanizmayı açıklamayı hedefliyoruz. Bu yolda devam ederken, sorduğumuz sorunun cevabını tam olarak vermek için laboratuvar alt yapı imkanlarımız yetersiz kaldı. Bu nedenle hem sahip olduğu laboratuvar imkanları, hem de deneyimlerinden faydalanmak için Sütlü Lab ile beraber çalışma kararı aldık. Farklı bir şehirde gerçekleştireceğim çalışmamın bu kısmı için, Moleküler Biyoloji Derneğinin sağlamış olduğu ‘’Kısa Süreli Değişim Programı’’ bursuna başvurarak kabul edildim. Derneğin sağladığı bu destek sayesinde çalışmamızdaki mekanizmayı aydınlatabilmek için büyük önem teşkil eden ‘’Akut Miyeloid Lösemi Hücrelerine Lentiviral Gen Aktarım’’ yöntemini gerçekleştirdik. Bu burs ile desteklendiğim 1 aylık süre boyunca, benim için yeni bir teknik olan bu deneyleri bizzat gerçekleştirip, öğrenebilme fırsatı edindim.

3. Mesut Berber : Mesut Berber, Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü

Tez Danışmanı: Prof. Dr. Nesrin Özören

Ziyaret Edilen Lab: Prof. Dr. Mayda Gürsel

mesutcrop-300x300    Nesrin Özören   Mesut Berber Lab hocası

Laboratuvarımızda ASC zerreciklerini kullanarak yeni bir aşı teknolojisi geliştirmeye çalışmaktayız. Aşılamalar sonrası farenin antijene verdiği immün yanıt ölçümleri laboratuvarımızda yeni yapıldığından dolay;ı ODTÜ Biyolojik Birimler bölümünde çalışmalarını sürdüren Dr. Mayda Gürsel’in bu konudaki uzun süreli deneyimlerden yararlanmak için Moleküler Biyoloji Derneği Kısa Süreli Değişim Programının verdiği destekle ODTÜ’ye gitme ve orada 1 hafta kalma fırsatım oldu. Bu bir haftalık süreç içerisinde farklı bir grupla çalışma deneyimi edinip düşündüğümden daha fazla sorunun cevabını aldım. Ayrıca bir gün de Dr. İhsan Gürsel’in laboratuvarını ziyaret edebilme şansım oldu. Bu program sayesinde laboratuvarımıza yeni bir teknik kazandırabilmiş oldum.